26.1 C
Tenerife
Šeštadienis, 13 liepos, 2024
Reklama
PradžiaBūti kanariečiuTenerifė, vynas ir meilė gyvenimui

Tenerifė, vynas ir meilė gyvenimui

- Advertisement 3-

Vieną lapkričio savaitę su vyru užsinorėjome sužinoti šiek tiek daugiau apie kanarietiškus vynus ir nusprendėme užsiregistruoti vynų degustacijai La Laguna viešbutyje. Kad nebūtų „pasiklydusiųjų vertime“, paprašiau vyro skambinti ir kalbėti angliškai. Sėdžiu šalia ir girdžiu:“yor name?“

-Audrius, – atsako jis. Akimirką kitoje ragelio pusėje stojo tyla ir staiga emocija:

- Advertisement -
keliones-i-tenerife

– Aaajjj, madre mia, mano dėdės vardas Audrius! Aš esu Rasa.

Taip mūsų gyvenime atsirado Rasa Strankauskaitė – labiausiai žinoma, profesionaliausia, geidžiamiausia  Kanarų salose somelje.

Dar būdama paauglė, prieš beveik trisdešimt metų, Rasa atvažiuodavo į Gran Kanaria salą lankyti ten gyvenančios savo tetos. Visuomet jai pavydėdavo įdegio ir geros nuotaikos. Tik sulaukusi aštuoniolikos ir baigusi vidurinę mokyklą Klaipėdoje, Rasa nusprendė tapti kanariete ir pati. Dar didesnę meilę saloms joje uždegė jos vyras, virtuvės šefas, kuris be kita ko dar ir supažindino Rasą su gastronomijos subtilybėmis. Tačiau vyno kelias prasidėjo būtent Tenerifėje, kur ji dabar gyvena su sūnumi.

Klausytis Rasos pasakojimų apie vyną, tai vos ne tas pats, kas skaityti poezijos knygą,tiek žmoguje yra meilės ir entuziazmo. „Aš dirbu, kad per vyną pažadinti penkis jūsų pojūčius“, sako ji. – Nes vynas yra daugiau nei gėrimas. Tai dievų ugnis, ar maistas sielai.“

Daug metų dirbusi „Escuela de Canarias“ („Hecansa“) ir paruošusi ne vieną jauną somelje, šiandien Rasa ruošia nepakartojamas vynų degustacijas, vyno istorijas apjungdama su teatru, su kinu, ar su aistringu flamenko šokiu.

Viename iš interviu su Rasa aptikau įdomių prisipažinimų, kas jai padėjo tapti viena iš labiausiai pripažintų vynų specialisčių šiandien.  „Gal todėl, kad nuo pat pradžios buvau labai drąsi. Jau pirmose degustacijose atimdavau iš dalyvių mobiliuosius telefonus ir kitas ryšio priemones. Kitus kartus, pasitelkusi psichologiją, rekomenduodavau klientams rinktis vyną pagal dėvimus kaklaraištį ir batus. O kai kuriems klientams, kurie labai konservatyviai mėgaudavosi tik vienu tam tikru vynu, tiesiog meluodavau, kad jo šiuo metu nėra, taip suteikdama galimybę išbandyti ką nors nauja, nežinoma. Dažniausiai klientai būna labai dėkingi.“

Dėka savo specialybės Rasa aplankiusi ne vieną šių salų kampelį. Todėl prašau jos papasakoti apie tris savo mylimiausias vietas Kanaruose.

Pirmoji ir svarbiausia vieta Kanaruose, kurią Rasa rekomenduoja nuotykių ieškotojams, žinoma yra Teidės viršūnė. „Gyvendami šalia aukščiausio Europos taško, mes esame palaiminti”, – sako Rasa. Ypatinga vieta yra Pico viejo. Jei apie šeštą valandą vakaro pasilieki čia sulaukti saulėlydžio, gali pamatyti stulbinantį dalyką: tobulos trikampio formos antrąją Teidės viršūnę. Būtent tokį šešėlį meta Teidė kas vakarą atsisveikindamas su saule. Rasa ypač mėgsta vesti šioje viršūnėje vynų degustacijas.

basomis ant Teides
Basomis Teidės viršūnėje

– Kai su grupe išlipame iš keltuvo, visiems liepiu nusiimti batus. Toliau į viršūnę lipame basomis, kad pajusti žemės alsavimą, kad pajusti vietomis kylantį karštį, kad per pėdas susisemti vulkano energiją ir kad skaudėtų. Taip paaštrėja dalyvių pojūčiai, o ir patys vynai keičia savo skonį. O tada, kai gurkšnoji vyną žiūrėdamas į nuostabų saulėlydį, kai matai kylantį vulkano šešėlį, tik tada trumpam gali pasijusti esantis šalia dievų, – sako Rasa. Be to, ji pataria, tokiu metu būtinai turėti kišenėje rašiklį ir lapelį popieriaus, kad galėtum užrašyti norus.

Teides seselis
Gurkšnojant vyną Dievų pašonėje

Antra jos ypač mylima vieta, kuri tikrai sujaudins tikrus vynų gurmanus,yra La Orotava, Bodegas T a j i n a s t e. Tik čia atvykus gali pamatyti vieną iš unikaliausių dalykų – tarytum tango šokiui pasiruošusius, susipynusius vynuogynų kamienus. Taip vadinamas auginimas trenzado būdu. Pasak Rasos, tokiu metodu auginamos vynuogės leidžia maksimaliai išnaudoti menkiausius žemės lopinėlius. Pasukus susipynusius vynuogienojus į kitą pusę, gali atsilaisvinusiame žemės plotelyje sodinti bulves, ar pasėti morkas.

Nuostabi šių namų šeimininkė net ir sulaukusi septyniasdešimties ne tik kad pilnai dalyvauja visuose vynų gamybos procesuose, bet dažnai asmeniškai pasitinka Bodegos lankytojus.

O visiems šios žemės romantikams, ypač norintiems paragauti saulės, Rasa siūlo apsilankyti La Palma saloje. Užkopti į viršūnę Llanos Negros, kuri yra tarp dviejų ugnikalnių: San Antonio ir Teneguia. Nes tik čia yra pats švariausias dangus, nes tik čia per metus yra trys tūkstančiai valandų saulės. Tačiau Rasa mėgsta pasilikti čia nakčiai, tarp šimtamečių vynuogynų, kurie gauna mažai vandens, nėra laistomi, o drėgmę gauna tik iš vėjų. Padėjus galvą ant juodos vulkaninės žemės, giedrame danguje, jai patinka skaičiuoti žvaigždes. Nes juk Llanos Negros yra daugiau nei pusantro kilometro aukštyje, kur nėra namų, nėra šviesų, todėl žvaigždės atrodo ranka pasiekiamos. Rasa priduria, kad Kanarai yra vienintelė vieta pasaulyje, kur auginamos dvi prabangiųjų vynuogių Malvasia rūšys. Viena, Malvasia vulcanica – Lanzarotėje. O antroji, Malvasia aromatica – būtent Llanos Negros kalne.

Llano Negro
Llanos Negros

O pabaigai, grįžus po šių nuostabių pasivaikščiojimų, noriu užduoti Rasai kelis netradicinius klausimus:

– Rasa, sakyk prašau, dribsniai su pienu – čia sriuba? Kodėl taip? Ne?

– Ne, ne sriuba. Man tai jėgos užtaisas, ypač avižiniai dribsniai. Kad per dieną galėčiau daug darbų nuveikti.

 – Ar norėtum pradėti kokį nors slaptą sąmokslą?

 – Labai. Kiekvieną dieną į savo dienoraštį užsirašau kokį nors slaptą planą sąmokslo, kurį galėčiau įgyvendinti su didvyriškai nusiteikusiomis moterimis.

– Hot dogas – sumuštinis ar ne? Koks vynas tinka prie jo?

– Ne, tai apskritai yra nusikaltimas! Tačiau, viskas kas yra valgoma rankomis, turi būti užgeriama šampanu Ulysses Coulin, arba kanariškuoju putojančiu vynu Paisaje de las Islas.

– Seksualiausiais ir neseksualiausias ispaniškas vardas tavo akimis?

– Oo, seksualiausias ispaniškas žodis tai „quiero“, o vardas  – Juan. Neseksualiausias – tikriausiai Hilberto.

– Rasa, kokį juokingiausią faktą esi girdėjusi apie Kanarus? Kanariečius?

– Juokingiausias dalykas atvažiavus į Kanarus buvo valgyti bulves su lupenomis. Dabar gi, moku po septynis – aštuonis eurus už kilogramą bulvių, kurios būtinai valgomos su lupenomis.

– Ką tokio labiausiai keisto esi mačiusi kanariečių namuose?

– Pusryčiams jie valgo gofio miltus. Tiesiog sumaišo juos su medumi, trintu bananu. Kažkas užmeta riešutų ir kabina šaukštais.

– Kodėl Kalėdų senelis kanariečiams dovanų atneša vyno?

– Todėl, kad Kalėdų senelis yra ne tik šiltas, draugiškas, mėgstantis keliones žmogus. Jis yra labai aukštos kultūros, be to – gurmanas.

Saule Ra
Autorė: Saulė Ra

- Advertisement 4-

Naujausi

Nuorodos