26.8 C
Tenerife
Pirmadienis, 27 gegužės, 2024
Reklama
PradžiaĮdomybėsGeminidų meteorų lietus - kada ir kur pamatyti krintančias žvaigždes

Geminidų meteorų lietus – kada ir kur pamatyti krintančias žvaigždes

- Advertisement 3-


Kaip pranešė Kanarų salų astrofizikos institutas (IAC), nuo šio vakaro, gruodžio 12 d., antradienio, iki gruodžio 14 d., ketvirtadienio, gruodžio 14 d., naktinį dangų papuoš Geminidų meteorų lietus, arba krintančios žvaigždės, kurios bus tiesiogiai transliuojamos iš El Anillo miesto Estremadūroje ir Teidės observatorijos Tenerifėje.

Ši tiesioginė transliacija per sky-live.tv kanalą vyks gruodžio 14 d. 22.30 val. Kanarų salų laiku ir taps didžiuoju ketverių metų Interreg EELabs projekto finalu.

- Advertisement -
keliones-i-tenerife

Pasak IAC, vadinamosios krintančios žvaigždės – tai mažos įvairaus dydžio (nuo milimetrų iki centimetrų skersmens) dulkių dalelės, kurias palieka kometos ar asteroidai, skriejantys aplink Saulę.

Dalelių debesis, kurį išskiria asteroidas (3200) Phaethon per kiekvieną savo apsilankymą (apskrieja vieną ratą aplink Saulę kas 1 val.Jau daugiau nei dešimtmetį šis meteorų lietus garsėja kaip intensyviausias per metus, viršijantis 100 meteorų per valandą (ZHR, zenitinė valandinė norma). Šiais metais Mėnulio nebuvimas sustiprins stebėjimo patirtį, todėl bus galima matyti net pačius silpniausius meteorus.

Labiausiai „krintančias žvaigždes” bus galima stebėti šią naktį iš gruodžio 12 į 13 d. ir rytojaus naktį iš gruodžio 13 į 14 d. Jei oro sąlygos bus nepalankios arba šviesos tarša trukdys stebėti, entuziastai galės stebėti tiesioginę transliaciją per sky-live.tv kanalą, kuris užbaigia Interreg EELabs projekto, vykdomo Teidės observatorijoje (Tenerifė) ir El Anillo (Ekstremadūra), bendradarbiaujant su Ekstremadūros Buenas Noches projektu, informavimo veiklą.

Nuo 2019 m. pabaigos Interreg EELabs projektas, be serijos #UniversoEnCasa ir La Palmos išsiveržimo stebėjimo, surengė 24 dangaus reiškinių transliacijas, siekdamas didinti informuotumą apie būtinybę išsaugoti nakties tamsą, kad būtų apsaugotos naktinės ekosistemos ir pažengta į priekį astronomijos srityje.

Geminidai yra meteorų lietus, matomas iš abiejų pusrutulių, o šiauriniame pusrutulyje jų aktyvumas yra didesnis, nes Dvynių žvaigždynas, iš kurio, atrodo, kyla krintančios žvaigždės ir kuris yra šio lietaus pavadinimo pavadinimas, yra aukščiau virš horizonto.

Be to, Geminidų meteorai yra lėtesni nei kitų meteorų lietų meteorai, todėl lengviau pastebėti „krintančias žvaigždes”. Norint pamatyti kuo daugiau meteorų, IAC rekomenduoja apsistoti vietovėje, kurioje nėra miestų šviesos taršos ir kurios horizontas yra giedras.

Patartina palaukti bent iki vidurnakčio ir sutelkti žvilgsnį į konkrečią dangaus sritį, kurioje galima pabūti kelias minutes, kad „aptiktumėte” Geminidą.

undefined

- Advertisement 4-

Naujausi