26.8 C
Tenerife
Pirmadienis, 27 gegužės, 2024
Reklama
PradžiaĮdomybėsAr artimiausiu metu Kanarų salose įvyks stiprus žemės drebėjimas?

Ar artimiausiu metu Kanarų salose įvyks stiprus žemės drebėjimas?

- Advertisement 3-


Kanarų salų vulkanologijos institutas (Involcan) paskelbė apytikslį grafiką, pagal kurį vertinama tikimybė, kad artimiausiais metais Kanarų salose įvyks stiprus žemės drebėjimas. Jie pabrėžia, kad „po beveik šimtmetį trukusių tarptautinės mokslo bendruomenės tyrimų nėra moksliškai pagrįstos metodikos, pagal kurią būtų galima numatyti labai stipraus žemės drebėjimo datą ir vietą, nors yra statistinių priemonių.”

Penktadienio naktį Maroke įvykęs 6,9 balo stiprumo žemės drebėjimas nusinešė daugiau kaip 2000 gyvybių ir nuniokojo aplinkinius miestus. Šis drebėjimas buvo užfiksuotas Lansarotėje ir Fuerteventūroje, nors buvo beveik už 700 kilometrų, tačiau visuomenė jo nepajuto, ir Ispanijos pietuose, kur pagalbos tarnybos sulaukė daugiau kaip dvidešimties skambučių iš žmonių, pranešusių apie šį žemės drebėjimą. „Jei pažvelgtume į Ispanijos seisminių įvykių katalogą per pastaruosius 1000 metų, pamatytume, kad įvyko mažiausiai 27 labai stiprūs žemės drebėjimai, kurie apibrėžiami kaip žemės drebėjimai, kurių intensyvumas buvo lygus arba didesnis nei VII pagal Merkalio skalę. Tai leidžia nustatyti, kad tikimybė, jog per artimiausius 50 ir 100 metų Iberijos pusiasalyje (žemyninėje Ispanijos dalyje ir Portugalijoje) įvyks labai stiprus žemės drebėjimas, yra atitinkamai 74 % ir 92 %”, – teigia „Involcan”.

- Advertisement -
keliones-i-tenerife

Kanarų salų atveju tikimybė patirti griaunamąjį žemės drebėjimą apskaičiuota remiantis pastarųjų 475 metų duomenimis: „Tikimybė, kad per artimiausius 50 ir 100 metų Kanarų salose įvyks žemės drebėjimas, kurio stiprumas bus lygus arba didesnis nei VII, yra atitinkamai 52 % ir 81 %.”

Antra, ką reiškia VII laipsnio žemės drebėjimas, labai stiprus pagal Merkalio skalę? Iš esmės tai, kad jis gali padaryti didelę žalą prastai suprojektuotiems statiniams, tuo tarpu „gerai suprojektuotiems ir pastatytiems statiniams žala būtų nedidelė, o įprastiems gerai pastatytiems statiniams būtų padaryta nuo lengvos iki vidutinės žalos”.

Silpniausias žemės drebėjimas Kanarų salose naujausioje istorijoje įvyko 1989 m. gegužės 9

gegužės 5 d. 3.34 val.3 balai pagal Richterio skalę 15 kilometrų gylyje nuo Tenerifės Guimaro pakrantės ir truko apie 30 sekundžių.Svarbu prisiminti, kad tuo metu žemės drebėjimus buvo galima užfiksuoti tik Kanarų salų geofizikos centrui ir Kanarų salų vulkanologijos stočiai priklausančiu seismografų tinklu. Vulkanologai neatmetė galimybės, kad tai buvo vadinamojo Enmedio ugnikalnio, esančio ant lūžio tarp Tenerifės ir Gran Kanarijos, 500 metrų aukščio, 2 100 metrų gylyje, išsiveržimo pradžios požymis.th

undefined

Ar artimiausiu metu Kanaru salose ivyks stiprus zemes drebejimas

- Advertisement 4-

Naujausi