33.4 C
Tenerife
Šeštadienis, 9 gruodžio, 2023
Reklama
PradžiaGyvenimas"Sveiki atvykę į El Mierdano" - gyventojai protestuoja prieš užterštus vandenis

„Sveiki atvykę į El Mierdano” – gyventojai protestuoja prieš užterštus vandenis

- Advertisement 3-


Šiam nedideliam miesteliui Tenerifės pietuose būdinga ramybė ir geras oras, todėl dar visai neseniai jis buvo viena mėgstamiausių salos gyventojų laisvalaikio praleidimo vietų. Dabar, pasak daugelio čia gyvenančių vietinių gyventojų, nuotekos pakrantėje, šiukšlės paplūdimiuose, šiukšlės gatvėse ir turistų gausa šį „rojų” pavertė „apleistu rajonu”.

Vicky Colomer svajonė buvo išeiti į pensiją El Médano mieste, todėl ji nusipirko čia butą, bet dabar galvoja jį parduoti. „Negali tęstis, kad miestelis gyvena tik dėl turizmo, nes mes (gyventojai) turime pakelti koją. Šiukšlės, tarša, minios žmonių, negalėjimas pasistatyti automobilio – tai tik kelios iš problemų, kurias mums kelia šis miestelis.”

- Advertisement -
keliones-i-tenerife

Pagrindinis gyventojų reikalavimas – nutraukti užteršto vandens išleidimą į jūrą, todėl jau dvi savaites miestelio balkonai protestuodami apklijuoti plakatais su tokiais šūkiais kaip: „Mes norime, kad į jūrą nebebūtų išleidžiamas užterštas vanduo: „Sveiki atvykę į El Miérdano”, „Daugiau jokių išmatų į jūrą” arba „Pavojus! Žmonės suserga maudydamiesi š**e”.

Įprasta, kad salos paplūdimiai uždaromi dėl jūroje esančių E.coli bakterijų. Šis mikrobas aptinkamas žmonių skrandyje ir į vandenyną patenka per nuotekų išleistuvus. Šiais dideliais vamzdžiais tariamai išvalytas vanduo iš nuotekų valymo įrenginių patenka į jūros dugną. Tačiau srovės šiuos srautus iškelia į paviršių ir nuneša pakrantės link.

„Per pastaruosius kelerius metus gyventojų skaičius nekontroliuojamai išaugo, o sanitarijos kontrolė nebuvo vykdoma. Pastatyta daugiau namų, vadinasi, ir daugiau tualetų, tačiau turime pasenusius vandens valymo įrenginius. Todėl El Medano beveik kasdien užteršiamas. Neišvalytos atliekos patenka tiesiai į jūrą”, – aiškina Vicky Colomer.

Granadilos meras José Domingo Regalado pripažino šią padėtį. „Pagrindinė problema buvo ta, kad nebuvo vandens valymo sistemos ar įrenginių, kurie atitiktų dešimtmečiais augantį gyventojų skaičių”, – sakė jis.

Granadilla de Abona miesto taryba paskelbė, kad šiuo metu savivaldybė turi daugiau nei 40 mln. eurų biudžetą, skirtą įvairiems veiksmams sanitarijos srityje ir nuotekų valymo gerinimui.

Kai kurie darbai jau pradėti ir turėtų būti baigti 2024 m. Tarp jų – nuotekų valymo ir siurblinė Ensenada Pelada mieste, dar viena nuotekų valymo ir siurblinė Los Letrados mieste, trečia – Charco del Pino pramoninėje zonoje, taip pat nuotekų surinkimo įrenginys Granadiljoje.


Sveiki atvyke i El Mierdano gyventojai protestuoja pries uzterstus vandenis

Tačiau šie sprendimai, gyventojų nuomone, yra per maži ir per vėlyvi. Dani yra profesionalus banglentininkas, jau 30 metų gyvenantis El Médano mieste. „Problema visada egzistavo. Prisimenu, kai miestelyje vyko pasaulio burlenčių sporto čempionatas ir varžytis atvykę žymūs žmonės skundėsi dėl prastos vandens būklės aplink prieplauką”, – sakė jis.

Jo šeima savo kailiu patyrė maudymosi užterštame vandenyje pasekmes. Prieš trejus metus, 2020 m. vasarį, jo sūnus, praleidęs dieną paplūdimyje, buvo paguldytas į ligoninę. „Aš jau buvau supykęs dėl vandens problemos ir kartais palikdavau paplūdimį dėl blogo kvapo. Tačiau tą dieną mano sūnus banglente pagavo pirmąją bangą. Jis nurijo daug vandens, o vėliau tą pačią naktį pradėjo drebėti ir atsirado kūno susitraukimų.”

„Kitą dieną nuvykome į medicinos centrą, kur mums pasakė, kad nėra dėl ko nerimauti. Netrukus po to jo šlapime atsirado kraujo ir slaugytojos paaiškino, kad jis pasigavo neaiškios kilmės bakteriją ir kad jo paties organizmas pradėjo naikinti raudonuosius kraujo kūnelius”. Vos trejų metų sūnus Danielis patyrė insultą

Po kelių mėnesių kovos už savo gyvybę mažasis Danielis išgyveno. „Dabar jam daug geriau, bet tai vis dar jį veikia. Jam mokytis mokykloje užtrunka daug ilgiau nei jo bendraklasiams, be to, jis vis dar visiškai nevaldo dešinės rankos”, – sako tėvas. Dėl to vėjavaikis pradėjo tyrinėti nuotekų poveikį žmonių sveikatai.

Vyras iš Tenerifės priekaištauja, kad matavimai, skirti patikrinti, ar vandens būklė gera, atliekami savaitės metu, tačiau savaitgaliais savivaldybė sulaukia daugiau lankytojų.

Sergio, kuris gimė, užaugo ir gyvena šiame mieste, pritaria susirūpinimui. „Mes gyvenome nežinomybėje. Anksčiau, kai sirgdavome, neprisiskirdavome to galimoms bakterinėms infekcijoms. Šiandien žmonės pradeda apie tai galvoti. Problema auga geometrine progresija, nes gyventojų skaičius didėja, o leidimai statyti naujus butus ir toliau išduodami”, – sako jis.

2021 m. Granadilijos 2-asis tyrimų teismas pradėjo tirti miesto tarybą dėl įtariamo nusikaltimo aplinkai ir gamtiniams ištekliams už tai, kad bent nuo 2017 m. į jūrą buvo išleidžiamos nepakankamai išvalytos nuotekos, o tai „kelia pavojų žmonių sveikatai ir bendrai ekosistemos būklei”. 2021 m. Granadilijos 2-asis tyrimų teismas pradėjo tyrimą dėl įtariamo nusikaltimo aplinkai ir gamtiniams ištekliams už tai, kad bent nuo 2017 m. į jūrą buvo išleidžiamos nepakankamai išvalytos nuotekos, o tai „kelia pavojų žmonių sveikatai ir bendrai ekosistemos būklei”.

Be vandens valymo trūkumų, kaimynai sutinka, kad problema prasideda namuose. Servetėlės, higieniniai rankšluosčiai ir net sauskelnės ir toliau metamos į tualetus. Be jūros, gyventojai taip pat skundžiasi, kad miestelio gatvėse dažnai galima rasti cigarečių nuorūkų, plastikinių maišelių ir skardinių. „Yra valymo komandos, bet jų nepakanka. Žmones reikia šviesti, o aš matau visišką miesto tarybos pasyvumą”, – apgailestauja Vicky.

Norėdami atgaivinti ir susigrąžinti miestelį, gyventojai pradėjo organizuotis. „Norime suburti didelę vietinių gyventojų grupę, kuri galėtų prisidėti idėjomis, sprendimais – ir geresniais, ir blogesniais. Protestuoti, bet ir kurti erdves laisvalaikiui, parodoms ir susitikimams”, – sakė ji.

Jie taip pat sukūrė platformą „Stop dump’ui”, kad geriau suprastų, kokį poveikį nuotekos daro savivaldybės paplūdimiams, o vėliau ir žmonių sveikatai, įskaitant odos bėrimus, rėmenį, gastroenteritą, pykinimą, karščiavimą ir pilvo skausmus.

Rizika sveikatai gali būti labai įvairi, priklausomai nuo kelių veiksnių, pavyzdžiui, asmens amžiaus, užteršto vandens poveikio laiko, patogeninių mikroorganizmų patekimo į organizmą kelių, mikroorganizmo rūšies ar kūno vietos.

- Advertisement 4-

Naujausi