23.2 C
Tenerife
Sekmadienis, 5 vasario, 2023
Reklama
PradžiaGyvenimasNuo šiandien pensinis amžius padidintas iki 66 metų ir 4 mėnesių

Nuo šiandien pensinis amžius padidintas iki 66 metų ir 4 mėnesių

- Advertisement 3-


Nuo šiandien (sausio 1 d.st) pensinis amžius padidintas iki 66 metų ir keturių mėnesių, kad būtų galima gauti 100 proc. išmokas, jei įmokos į sistemą mokėtos mažiau nei 37 metus ir devynis mėnesius; tai dalis 2013 m. patvirtintos reformos, pagal kurią pensinis amžius palaipsniui didinamas nuo 65 iki 67 metų per 15 metų laikotarpį.

Jeigu įmokų stažas viršija 37 metus ir 9 mėnesius, darbuotojai, norintys išeiti į pensiją, gaudami 100 % pensiją, turės būti ne jaunesni kaip 65 metų, o visi, norintys gauti valstybinę pensiją, turi būti įmokas mokėję ne mažiau kaip 15 metų, iš kurių dveji metai turi būti tarp 15 metų prieš pat išėjimą į pensiją.

Per pastaruosius kelis 2022 m. mėnesius padaugėjo ankstyvo išėjimo į pensiją atvejų tarp tų darbuotojų, kurie turėjo nedaug laiko sulaukti įstatymu nustatyto pensinio amžiaus, kad galėtų pasinaudoti šiais metais patvirtintu 8,5 % pensijų padidinimu. Bauda už ankstyvą išėjimą į pensiją buvo daug mažesnė nei šie 8,5 %, todėl žmonės dėl jų apsisprendė.

Po šio padidinimo didžiausia pensija padidėja iki 3058 eurų per mėnesį, t. y. 239 eurais per mėnesį daugiau nei anksčiau. Savo ruožtu minimalios įmokų pagrindu mokamos pensijos padidėjo nuo 18 iki 113 eurų per mėnesį, taigi 65 metų ir vyresniems asmenims jos siekia nuo 743 iki 966 eurų, o jaunesniems nei 65 metų asmenims – nuo 638 iki 905 eurų.

Vidutinė senatvės pensija dabar yra 1 367 eurai per mėnesį, t. y. 107 eurais daugiau, o vidutinė našlių išmoka padidėjo 66 eurais per mėnesį.

Šiais metais socialinės apsaugos sistema susiduria su rekordiniais išlaidų rodikliais, kurie kels įtampą jos tvarumui. Prie 8,5 proc. smarkiai padidėjusių išmokų prisideda ir tai, kad į pensiją pradeda išeiti „kūdikių bumo” karta, kuri yra didžiausia per visą istoriją, sulaukusi pensinio amžiaus. Planuojamos metinės socialinės apsaugos išlaidos 2023 m. viršys 190 mlrd. eurų, t. y. 40 proc. bendrojo valstybės biudžeto.

DALINIS IŠĖJIMAS Į PENSIJĄ:

Jeigu darbuotojai norės išeiti į dalinę pensiją, įmonei nesudarant lengvatinės sutarties, minimalus amžius, nuo kurio bus galima išeiti į pensiją, bus kiekvienu atveju taikomas įprastas pensinis amžius.

Jeigu įmonė sudarys lengvatinę sutartį, kad padengtų darbo laiką, kurį iš dalies į pensiją išeinantis asmuo nebedirba, minimalus išėjimo į dalinę pensiją amžius bus 62 metai ir keturi mėnesiai nuo šios dienos, jeigu jis įmokas mokėjo ne mažiau kaip 35 metus ir devynis mėnesius, arba 63 metai ir aštuoni mėnesiai, jeigu įmokas mokėjo tik 33 metus.

- Advertisement 4-

Naujausi

Naujausi komentarai