24.7 C
Tenerife
Sekmadienis, 3 liepos, 2022
Reklama
PradžiaĮdomybės„Lavos tunelis“ suteikia atokvėpį nukentėjusioms La Palma vietovėms – lavos srautai nukreipiami...

„Lavos tunelis“ suteikia atokvėpį nukentėjusioms La Palma vietovėms – lavos srautai nukreipiami tiesiai į vandenyną

- Advertisement 3-

Nors išsiveržimų aktyvumas La Palma regione nesiliauja, Cumbre Vieja ugnikalnis suteikė šiek tiek atokvėpio Aridane slėnio gyventojams. Ypač tiems, kurių namai ir ūkiai yra netoli pagrindinių lavos srautų, kurie dabar teka tiesiai į vandenyne besiformuojančią naują deltą.

CSIC vulkanologo Vicente Soler teigimu, apatinėje esamų atvėsusių srautų dalyje susiformavo ilgas vulkaninis tunelis. Lava juda savotiškame vamzdyje, kur yra termiškai apsaugota, todėl išlaiko mažą klampumą, išlieka skysta ir lengvai pasiekia vandenyne esančią fajaną. „Ši situacija yra palanki. Tai geriausias būdas iš pagrindinio kūgio pašalinti lavą į vandenyną. Tokiu būdu ji neišplis ir nepaveiks dar didesnės teritorijos“, – teigia mokslininkas.

Tačiau išsiveržimo procesas nuolat kinta. Situacija bet kurią akimirką gali lengvai pasikeisti. „Jei dinamika keistųsi ir magminės medžiagos išstūmimas sustotų bent kelioms valandoms, arba jei nedidelės kūgio griūtys pakeistų viso lavos srauto kanalą, sektų išsiliejimas“, – praneša Vicente Soler.

Stavros Meletlid iš IGN pabrėžia, kad „tunelis gali pašalinti lavą iš pagrindinio kūgio tuo atveju, jeigu srautas yra nepertraukiamas“. „Jei tiekimas nutrūksta ir lava į tunelį nepatenka itin ilgą laiką, tikėtina, kad lava ras kitą išsiliejimo būdą. Tuo atveju, jeigu lavos kiekis bus per didelis, kanalas gali būti sugriautas“.

„Lavos tunelis yra tipiška išsiveržimo proceso struktūra. Šie kanalai susidaro lavos tekėjimo grioviuose. Paviršiuje jie atvėsta, bet toliau teka apačioje, nes išlaiko šiluminę energiją ir skystumą“, – tęsia Stavros Meletlid.

Tokio tipo lavos vamzdžiai arba, kitai tariant, tuneliai Kanarų salose nėra naujiena. Tenerifėje, Icod de Los Vinos regione yra vienas ilgiausių pasaulyje vulkaninių vamzdžių – Cueva del Viento. Lanzarote regione tūkstančiai žmonių kasmet aplanko tokio tipo tunelius, pavyzdžiui, Cueva de Los Verdes arba Jameos del Agua.

- Advertisement 4-
- Advertisment -

Naujausi

Naujausi komentarai