25.9 C
Tenerife
Ketvirtadienis, 29 vasario, 2024
Reklama
PradžiaKanarų SalosKodėl tarp Gran Kanarijos ir Tenerifės yra tiek daug žemės drebėjimų?

Kodėl tarp Gran Kanarijos ir Tenerifės yra tiek daug žemės drebėjimų?

- Advertisement 3-


Po išsiveržimo La Palmoje seisminis aktyvumas stebimas atidžiau nei bet kada anksčiau, tačiau La Isla Bonita nėra pati aktyviausia Kanarų salų vieta. Didžiausio tektoninio seisminio aktyvumo zona yra Gran Kanarijos ir Tenerifės salas skiriančiame kanale, kur yra Enmedio povandeninis ugnikalnis, ir kasmet čia užfiksuojama nuo 400 iki 500 žemės drebėjimų.

Per pirmuosius du šių metų mėnesius Nacionalinis geografijos institutas (IGN) pusiaukelėje tarp abiejų salų užregistravo 120 žemės drebėjimų, o tai sudaro 30 proc. visų per šį laikotarpį visame salyne užfiksuotų žemės drebėjimų, kurių didžiausias siekė 3,5 m.Tačiau per pastaruosius trejus metus dauguma Kanarų salose įvykusių drebėjimų buvo susiję su La Palmoje esančiu Cumbre Vieja ugnikalniu, kuris ir toliau fiksuoja aktyvumą, būdingą po išsiveržimo.

- Advertisement -
keliones-i-tenerife

Kas vyksta šios vietovės plutoje ir mantijoje, kad ji ir toliau dreba?

Pasak IGN seismologės Itahizos Domínguez, norėdami ištirti šį ir kitus vandenyno dugno, ant kurio įsikūręs salynas, aspektus, IGN ir Jūros mokslų institutas (ICM-CSIC) pradėjo vykdyti projektą „Geodinaminiai procesai ir gamtiniai pavojai Kanarų salų salyne” (GUANCHE), kurio metu, pasak IGN seismologės Itahizos Domínguez, bus tiriama plutos ir mantijos struktūra, atidžiau stebint jūros dugną.

„Tarp Gran Kanarijos ir Tenerifės vyksta nuolatinis seisminis aktyvumas. Apie tai turime įrodymų nuo tada, kai Kanarų salose žemės drebėjimai pradėti fiksuoti 1950-aisiais, kai buvo įrengta pirmoji seisminė stotis, o vėliau, septintajame dešimtmetyje išplėtus tinklą.”

„Nežinome seismiškumo kilmės. Net nežinome, kaip tai susiję su Enmedio ugnikalniu”, – pabrėžia seismologas, kuris, atlikęs šį tyrimą, turės galimybę patvirtinti, kad nuolatinis seisminis aktyvumas tarp Gran Kanarijos ir Tenerifės „nesusijęs su ugnikalniais, bet su tektonine salyno struktūra”.

Kodel tarp Gran Kanarijos ir Tenerifes yra tiek daug zemes drebejimu

Domínguezas pabrėžia, kad Kanarų salos yra Afrikos plokštėje, tačiau tarp Tenerifės ir Gran Kanarijos yra lūžis, kuriame atsiranda tam tikra įtampa. „Kai pluta juda, kyla nedideli žemės drebėjimai, o šie tyrimai padės paaiškinti Enmedio ugnikalnio kilmę, taip pat suteiks naujų žinių apie Kanarų salų archipelago kilmę.”

„Beveik neabejotinai seisminis aktyvumas yra prieš Enmedio ugnikalnį”, – įtaria seismologas, kuris savo teiginį grindžia dviem klausimais. Geologiniu požiūriu ugnikalnis yra nesenas, nes jam tik „keli” tūkstančiai metų, o su vulkanizmu susijęs seisminis aktyvumas yra intensyvus prieš išsiveržimą ir po jo, o paskui palaipsniui išnyksta, o to šioje vietovėje nebūna.

Galimas pavojus.

Be to, šioje vietovėje įvyksta didžiausi žemės drebėjimai archipelage. „1989 m. užregistruotas vienas 5,2 balo stiprumo žemės drebėjimas, kuris buvo plačiai juntamas Gran Kanarijoje ir Tenerifėje. Norime sužinoti, ar tai yra riba, ir sužinoti seisminį pavojų, jei jis galėtų kelti tam tikrą riziką”, – sako seismologas.

Kita vertus, pastaraisiais metais šioje teritorijoje užfiksuoti keli šimtus žemės drebėjimų sudarantys rojai.

Projektas GUANCHE, kurį koordinuoja Antonio Villaseñor iš Aukštojo mokslinių tyrimų centro Jūros mokslų instituto (ICM-CSIC), apima dvi darbo sritis: viena jų skirta geodinaminiams procesams, kita – gamtiniams pavojams Kanarų salyne.

Šiems tyrimams skirtas biudžetas, kuris bus vykdomas iki 2025 metų.

undefined

- Advertisement 4-

Naujausi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Aptiktas Ads Blocker!!!

Prašome palaikyti mus ir nenaudoti reklamų blokavimo įskiepių ADBLOCK.

Mes neturime kitų pajamų šaltinių, todėl išjunkdami reklamų blokatorius palaikote mus.

Dėkojame Jums už tai

❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

 

 

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock