24.7 C
Tenerife
Sekmadienis, 3 liepos, 2022
Reklama
PradžiaKanarų SalosDėl ugnikalnio išsiveržimo Kanarų salas pasiekė sieros dioksido šleifas

Dėl ugnikalnio išsiveržimo Kanarų salas pasiekė sieros dioksido šleifas

- Advertisement 3-

Praėjusį ketvirtadienį, po kelis mėnesius trukusio ugnikalnių ir seisminio aktyvumo didėjimo, Karibų jūros St Vincent saloje Lesser Antilles regione buvo paskelbtas raudonasis pavojus ir įsakymas evakuotis, nes buvo manoma, kad La Soufrière ugnikalnio išsiveržimas yra neišvengiamas. Dėl to susidarė sieros dioksido debesis, nusidriekęs per visą Atlanto vandenyną iki pat Kanarų salų.

Po ugnikalnio išsiveržimo 10 – 16 km aukštyje virš salos susidarė didžiulis šleifas. Jis kelia didžiulį susirūpinimą. Šis šleifas nusės artimiausiose apylinkėse ir paliks storą, baltą pelenų sluoksnį. Vietos stebėtojai išsiveržimo galimybei ruošėsi jau nuo gruodžio mėnesio, todėl iš paveikto regiono aplinkinės teritorijos jau gavo tikslią ir savalaikę informaciją.

La Soufrière taip pat sukėlė didžiulį sieros dioksido (SO2) debesį, kuris tęsiasi per Atlanto vandenyną ir šiuo metu siekia Kanarų salas, o per kelias ateinančias dienas pasieks ir vakarinę Afrikos pakrantę. Ekspertų teigimu, nerimauti nereikėtų, nes didelė SO2 koncentracija greičiausiai neturės įtakos nei žmonėms, nei laukiniams gyvūnams, nes dalelės keliauja ypač dideliame aukštyje. Paprastai sieros dioksidas sklinda 3 000-5 000 metrų aukštyje virš jūros lygio.

Sieros dioksidas yra nematomos dujos, galinčios paveikti žmones, esančius sveikatos rizikos grupėje. Tai ypač gali paveikti sergančiuosius kvėpavimo takų ligomis ir astma. Nors pačios dujos paprastai ir nepasiekia žemės paviršiaus, dėl žmonių saugumo verta imtis atsargumo priemonių.

Į orą pakilęs debesis dėl atmosferos cirkuliacijos gali nukeliauti tūkstančius kilometrų. Prognozuojama, kad SO2 debesies šleifas Kanarų salyną pasieks jau šiandien. Modeliai rodo, kad iš pietvakarių sklindančio dūmų srauto intensyvumas gali siekti 320 µg/m3. Gairėse teigiama, kad norint išvengti žalos, kad vidutinė sieros dioksido koncentracija ore neturėtų viršyti 350 µg/m3 daugiau kaip devynis kartus per metus. Be to ji niekada neturėtų viršyti 570 µg/m3 ribos. Aplinkos oro kokybės gairės SO2 yra apie 120 µg/m3 (24 valandų vidurkis).

Tikimasi, kad ši sieros dioksido masė praskries tiesiai virš Kanarų salų, todėl mažai tikėtina, kad ji kada nors pasieks gyventojus ar paveiks aplinkos koncentraciją. Tačiau savaitės viduryje vakarinėse salose (La Palma, El Hierro, La Gomera ir Tenerifėje) ir Gran Kanarijos pietuose prognozuojamas nedidelis lietus. Kol kas nėęra numatoma, kad jis keltų tiesioginį pavojų salų gyventojams.

99% viso sieros dioksido, su kuriuo susiduriame mūsų planetoje, susidaro dėl žmogaus veiklos. Ši medžiaga sukelia rūgščius lietus. Meteorologai atidžiai stebės padėtį ir prireikus galės pateikti saugos patarimus gyventojams.

- Advertisement 4-
- Advertisment -

Naujausi

Naujausi komentarai