33.4 C
Tenerife
Šeštadienis, 9 gruodžio, 2023
Reklama
PradžiaTurizmas90/180 dienų taisyklės supratimas, nes vis daugiau šalių įveda griežtesnę kontrolę

90/180 dienų taisyklės supratimas, nes vis daugiau šalių įveda griežtesnę kontrolę

- Advertisement 3-


Nuo „Brexit” pereinamojo laikotarpio pabaigos praėjo jau daugiau nei metai, tačiau vienas iš labiausiai britus klaidinančių dalykų vis dar yra 90/180 dienų taisyklė, kaip apskaičiuoti buvimo trukmę, kam ir kur ji taikoma ir kas atsitinka, jei pasiliekate ilgiau, nei leidžiama, o daugelis žmonių gana kvailai nusprendžia jos nepaisyti. Tačiau ši taisyklė neišnyks.

Šengeno erdvė – tai zona be sienų tarp kelių Europos šalių. Be to, šios šalys užsienio piliečiams išduoda vienodas Šengeno vizas. Siekiant kontroliuoti milijonų į Šengeno erdvę atvykstančių ir išvykstančių žmonių atvykimą ir išvykimą, buvo nustatyta 90/180 dienų taisyklė, kuri dabar taikoma Didžiosios Britanijos piliečiams, nes Jungtinė Karalystė išstojo iš ES ir tapo trečiąja šalimi.

- Advertisement -
keliones-i-tenerife

Ką tai reiškia?

90/180 dienų taisyklė nustato, kad bet kuris užsienio pilietis, atvykęs į Šengeno zoną (bet kurią erdvei priklausančią šalį), gali būti joje ne ilgiau kaip 90 dienų per bet kurias 180 dienų. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai labai paprasta taisyklė, tačiau ji dažnai neteisingai suprantama, ir daugelis žmonių ją viršija, todėl jiems gresia baudos. Todėl svarbu žinoti, kaip tiksliai veikia 90/180 dienų taisyklė.

Šengeno erdvės 90/180 dienų taisyklės paaiškinimas:

Ši taisyklė susideda iš dviejų pagrindinių dalių: 90 dienų ir 180 dienų laikotarpio, abu šie laikotarpiai skaičiuojami skirtingai:


Buvimas 90 dienų:

tai reiškia, kad kai tik atvykstate į bet kurią Šengeno erdvei priklausančią šalį, jūsų 90 dienų laikotarpis prasideda. Tai skaičiuojama kiekvienai zonos šaliai. Tarkime, 30 dienų praleidote Vokietijoje, po to 30 dienų Prancūzijoje ir 30 dienų Austrijoje – Šengeno zonoje praleidote 90 dienų.

Jūsų 90 dienų skaičiavimas sustoja tą pačią akimirką, kai išvykstate iš zonos. Taigi, tarkime, Vokietijoje praleidote 30 dienų, kelioms dienoms grįžote į savo šalį ir dar 30 dienų praleidote Prancūzijoje; vadinasi, Šengeno zonoje praleidote tik 60 dienų, o jums liko dar 30 dienų.


90 dienų praleidimas per 180 dienų laikotarpį:

90 dienų, kurias galite praleisti Šengeno zonoje, atitinka 180 dienų laikotarpį. Šis laikotarpis paprastai vadinamas „slenkančiuoju laikotarpiu”, nes jis nuolat kinta, nes kiekviena diena, kurią praleidžiate Šengeno zonoje, pailgina 180 dienų laikotarpį.

Šis laikotarpis skaičiuojamas atgal nuo paskutinės jūsų atvykimo ar išvykimo datos. Taigi, tarkime, į Šengeno erdvę atvykstate 2023 m. sausio 1 d.; nuo šios datos skaičiuojate 180 dienų atgal ir apskaičiuojate, kiek dienų per šias 180 dienų praleidote Šengeno erdvėje. Jei jau praleidote 60 dienų, jums liko dar 30 dienų.

Ar 90/180 dienų taisyklė taikoma visoms ES šalims?

90/180 dienų taisyklė taikoma tik Šengeno erdvei priklausančioms Europos šalims, kurios yra šios:

Austrija, Belgija, Čekija, Danija, Estija, Graikija, Graikija, Islandija, Ispanija, Italija, Kroatija, Latvija, Lichtenšteinas, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Norvegija, Lenkija, Portugalija, Prancūzija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Švedija, Šveicarija, Vengrija ir Vokietija.

Paprastos klaidos skaičiuojant 90/180 dienų taisyklę:

Todėl žmonės, skaičiuodami 90/180 dienų laikotarpį, dažniausiai klysta:


Neįskaičiuoja visų Šengeno erdvės šalių.

90/180 dienų taisyklė taikoma visoms Šengeno susitarimą pasirašiusioms Europos šalims, todėl nesvarbu, ar dienas praleidote pasiskirstę po įvairias šalis; jei tai yra Šengeno valstybės narės, laikas, kurį praleidote tose šalyse, įskaičiuojamas į 90 dienų laikotarpį.


Jie viršija 180 dienų limitą.

Jūsų 90 dienų galima išnaudoti per 180 dienų; jei viršijate limitą, pažeidžiate taisyklę 90/180.


Jie neteisingai skaičiuoja laikrodį.

Jei į Šengeno erdvę atvykstate šiek tiek prieš vidurnaktį, tai laikoma pirmąja diena; jei išvykstate šiek tiek prieš saulėtekį, tai yra paskutinė diena.


Jie skaičiuoja 180 dienų kaip šešis mėnesius.

Skaičiuodami savo 90 dienų arba 180 dienų laikotarpį kaip tris mėnesius ir šešis mėnesius, dažnai suklystate. Taip yra todėl, kad kai kurie mėnesiai yra ilgesni už kitus, todėl 180 dienų nebūtinai sutampa su lygiai šešiais mėnesiais. Todėl įsitikinkite, kad dienas skaičiuojate teisingai.

90/180 dienų laikotarpio skaičiavimas:

Žinant, kaip taisyklė veikia teoriškai, nereiškia, kad ją taikyti praktiškai bus lengviau, todėl pateikiame keletą pavyzdžių, kurie palengvins skaičiavimus:

Pirmas scenarijus:

2023 m. sausio 1 d. atvykstate į Šengeno zoną, 20 dienų praleidžiate Graikijoje ir 10 dienų Prancūzijoje – iš viso 30 dienų.Sausio 30 d. išvykstate iš Šengeno zonos.

Balandžio 1 d. vėl atvykstate į Šengeno zoną ir 30 dienų praleidžiate Portugalijoje.

You enter the Schengen zone again on April 1st and spend 30 days in Portugal.  You leave Portugal on April 30.

Jeigu skaičiuosite 180 dienų atgal nuo balandžio 30 d. (paskutinės išvykimo datos), turėsite įskaičiuoti laiką, kurį praleidote Šengeno zonoje sausio mėn. Taigi iki balandžio 30 d. Šengeno erdvėje per 180 dienų laikotarpį praleidote 60 dienų.

180 dienų laikotarpis pradedamas skaičiuoti nuo pirmosios atvykimo dienos (šiuo atveju – sausio 1 d.). Taigi liepos 15 d. Šengeno erdvėje galėsite praleisti dar 16 dienų, nes 180 dienų laikotarpis tęsiasi tik iki sausio 16 d.

Antrasis scenarijus:

Į Šengeno erdvę atvykstate 2023 m. sausio 1 d. ir joje praleidžiate 30 dienų iki 2023 m. sausio 30 d.

Tada kelias dienas praleidžiate ne Šengeno zonoje ir vėl į ją įvažiuojate nuo 2023 m. vasario 1 d. iki 2023 m. kovo 2 d.

Iš esmės dabar Šengeno zonoje praleidote 60 dienų, nepriklausomai nuo to, kad buvote skirtingose Šengeno šalyse.

Kitus porą mėnesių praleidžiate ne Šengeno zonoje.

Nuo 2023 m. gegužės 1 d. iki 2023 m. gegužės 31 d. vėl įvažiuojate į Šengeno zoną. Šiuo atveju pažeidžiate 90/180 dienų taisyklę, nes per pastarąsias 180 dienų Šengeno erdvėje praleidote 91 dieną.

Jei į Šengeno erdvę atvykstate liepos 1 d., galite būti dar 30 dienų, nes per pastarąsias 180 dienų Šengeno erdvėje buvote tik 60 dienų (kovo ir gegužės mėn.). Laikas, kurį praleidote Europoje sausio mėnesį, nebeskaičiuojamas, nes praėjo daugiau nei 180 dienų.

Kam reikia laikytis 90/180 dienų taisyklės?

Šių kategorijų piliečiams taikoma 90/180 dienų taisyklė:

– Visiems užsienio piliečiams, kurie nėra ES/EEE piliečiai, bet gali atvykti į Šengeno erdvę be vizų (JAV, Kanados, Australijos ir kt.).

– Visiems užsienio piliečiams, turintiems penkerius metus galiojančią daugkartinę Šengeno vizą.

– Didžiosios Britanijos piliečiams (dėl „Brexit” Jungtinė Karalystė nebepriklauso ES, todėl dabar jie turi laikytis 90/180 dienų taisyklės).

Kas, jei būsiu ilgiau nei 90 dienų?

Jei per 180 dienų laikotarpį būnate ilgiau nei 90 dienų, faktiškai pažeidėte 90/180 dienų taisyklę ir galite būti deportuotas (jus deportuos, bet už tai turėsite sumokėti), nubaustas pinigine bauda (iki 10 000 eurų) arba jums bus uždrausta atvykti į Šengeno zoną iki dešimties metų.

Vis daugiau ES šalių valdžios institucijos šiuo metu diegia žmonių buvimo šalyje sekimo būdus ir pradeda deportuoti, skirti baudas ir uždrausti atvykti į savo šalį. Galbūt jos to ir nenori, tačiau vadovaujasi ES teise, todėl neturi kito pasirinkimo, kaip tik vykdyti teisės aktus.

Kaip man būti ilgiau nei 90 dienų?

Per bet kurį 180 dienų laikotarpį Šengeno erdvėje negalite būti ilgiau nei 90 dienų. Jei to reikia, turite pateikti prašymą išduoti nacionalinę vizą konkrečiai šaliai, kurioje norite lankytis ilgiau nei 90 dienų.

Ar turiu išnaudoti 90 dienų iš karto??

Ne, 90 dienų galite išnaudoti paskirstydami jas pagal poreikį, tačiau nepamirškite, kad per paskutinį 180 dienų laikotarpį negalite būti ilgiau nei 90 dienų.

I Own a Second Home in the EU. Ar man taikoma ši taisyklė?

Jei nesate registruotas kaip ES šalies, kurioje turite antrąjį namą, gyventojas, jums taip pat taikoma ši taisyklė.

Ar galiu būti 90 dienų vienoje Šengeno valstybėje narėje, o paskui 90 dienų – kitoje?

Ne, 90 dienų terminas taikomas visoms Šengeno šalims iš viso, o ne po 90 dienų kiekvienai iš jų.

Ar 90/180 dienų taisyklė galioja pradėjus veikti ETIAS?

Taip, pradėjus veikti ETIAS, 90/180 dienų taisyklė tebegalioja visiems ETIAS reikalavimus atitinkančių šalių piliečiams.

Ar ši taisyklė taikoma Didžiosios Britanijos piliečiams?

Nuo 2021 m. gruodžio 31 d., kai baigėsi „Brexit” pereinamasis laikotarpis, Didžiosios Britanijos pasų turėtojams, keliaujantiems į ES, Islandiją, Norvegiją ir Šveicariją, taikomos ES taisyklės dėl trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir buvimo, įskaitant taisyklę, pagal kurią ne ES piliečiams ir gyventojams leidžiama būti Šengeno teritorijoje ne ilgiau kaip 90 dienų per bet kurį 180 dienų laikotarpį.

Ar Airija taiko 90/180 dienų buvimo taisyklę britams?

Airija nedalyvauja Šengeno susitarime ir neketina prie jo prisijungti, todėl ji netaiko šios taisyklės Didžiosios Britanijos piliečiams ar kitiems keliautojams.

- Advertisement 4-

Naujausi